Stroj

Stroj

Stroj

Strój kurpiowski to strój ludowy obszaru Mazowsza, który noszony jest przez społeczność Kurpiów. Kurpie Zieloni i Kurpie Biali posiadają odmienne stroje. Strój męski składa się z białej samodziałowej koszuli, na którą zakłada się kamizelkę oraz sukiennych spodni podtrzymywanych wąskim skórzanym paskiem. Spodnie zazwyczaj wpuszczane są w cholewy butów. Początkowo były one koloru białego, potem zamieniony został na kolor sukmany, czyli ciemnosiwy.

Sukmana to charakterystyczne okrycie wierzchnie z niewielkim kołnierzem kieszeniami wykończonymi czarną tasiemką. Kurpie na co dzień przepasają sukmany czarnym lub granatowym pasem, a w dni świąteczne – kolorowym pasem wełnianym. Pod sukmanę, na koszulę zakładany jest tzw. lentiak. Na głowę Krupie kiedyś zakładali słomkowy kapelusz z płaskim denkiem, a obecnie granatową czapkę z lakierowanym daszkiem. Mężczyźni noszą również rogatywkę wykonaną z tego samego materiału co sukmana, a zimą – jasnobrązowy kożuch do kolan wykonany z baraniej skóry. Strój kobiecy natomiast składa się z sięgającej kolan koszuli samodziałowej oraz spódnicy z samodziału. Koszula ozdobiona jest haftem na kołnierzu i mankietach.

Spódnicę natomiast zdobią kolorowe podłużne pasy. Przyszyty do niej jest szary stanik z lnu w barwne pionowe pasy. W pasie kobiety wiążą fartuch, który sięga do kolan lub jest długości spódnicy. Na głowie wiążą chustę „na okrągło”. W zimne dni zakładają luźny, bogato haftowany kaftan z wydłużanym tyłem. Rękaw tego okrycie zawsze jest za krótki tak aby odkrywał bogato haftowany mankiet rękawa koszuli. W czasie zimy kobiety okrywały się czerwono-zieloną tkaniną zwaną „burbonką” lub „dywanem”.

Młode dziewczęta w dni świąteczne zakładały czółka z czarnego aksamitu , ozdobione wstążkami, cekinami i sztucznymi kwiatami. Na nogach nosiły zazwyczaj chodaki lub trzewiki, a ulubioną biżuterią kurpiowskich kobiet jest sznur bursztynów.

Artykuł napisany przez: